Vlastivědné muzeum ve Slaném

Královské město ve Středních Čechách nedaleko Kladna toho má svým návštěvníkům mnoho, co nabídnout, nicméně nejvíce lidí míří do Slaného za památkami. Kromě Velvarské brány a historického centra města, kláštera či Slánské hory, by měli milovníci historie zamířit také do místního muzea.

Vlastivědné muzeum ve Slaném je jedním z nejstarších v regionu, s dlouholetou tradicí, založené již v roce 1885. Mezi jeho nejdůležitější průkopníky patřil místní učitel Václav Štech, jenž založil archeologické, historické i národopisné fondy, které mohou zájemci obdivovat ve slánském muzeu dodnes.

Na návštěvníky tak během prohlídky čeká třeba soubor měšťanského nábytku či vzácná kolekce kachlových kamen. Mezi nejcennější patří renesanční kamna ze zámku v nedalekém Smečně. Zájemci dále spatří ostrostřelecké terče místního spolku, či schéma opevnění Pražské čáry v okolí Slaného. Milovníky sakrárních památek a umění jistě potěší i návštěva kaple Zasnoubení P. Marie, která je taktéž součástí místního muzea.

Po prohlídce by neměli návštěvníci vynechat ani Velvarskou bránu, kde je ukryta expozice opevnění středovékého Slaného. Další možností je také výlet Národopisného muzea v Třebízi. Tento zajímavý venkovský skanzen nabízí možnost plně se přenést do minulých staletí, a poznat život na české vesnici v 18. a 19. století.

Adresa: Masarykovo náměstí 159, 274 01 Slaný (najít na mapě)Copyright © 2009 - 2021, MojeOkoli.com, created by FinalTek.com, design by: www.incotech.cz